top of page

Ryszard. Ciało z gniewu

Piotr Mateusz Wach dokonuje głębokiej analizy postaci Ryszarda III. Punktem wyjściowym procesu kreacji był orginalny tekst Williama Szekspira oraz Rok Ryszarda hiszpańskiej dramatopisarki Angeliki Lidell. Szekspir w swojej sztuce zapisał Ryszarda jako kalekiego tyrana i mordercę, archetypiczne ucieleśnienie zła. Lidell przedstawia go natomiast jako szaleńca i potwora, prowadzącego szokujący monolog ideologii, hipokryzji i kompleksów. Wach zestawiając te dwa teksty - historyczny i współczesny - wypracowuje monumentalną i przerażającą sylwetkę bohatera. Z tych dwóch składowych buduje nowy twór - nieme ciało osadzone w gniewie. 

 

"Wach opowiada nie tylko doprowadzonym do stanu totalnego niemalże, dyktowanegoauto-nienawiścią, zezwierzęconym ciałem – na jego twarzy rozgrywa się równoległy dramat. Jego rysy są
wynaturzone obłędem i winą, jakby dobrowolnie upodabniał się do zdychającego, wściekłego psa. Tancerz stapia się z psychodeliczną muzyką, jego oddech zlewa się z histeryczną melodią, w pewien sposób ją współtworząc. Bardziej niż człowieka przypomina perwersyjne ucieleśnienie zła, któremu jest za siebie trochę wstyd. Wach tworzy niesamowitą, autodestrukcyjną kreację nękanego przeszłymi traumami kaleki. Czasem wydaje się ogłuszony przez popełnione morderstwa, onieśmielony potwornością wspomnień, a czasem popada w ekstatyczne, bliskie malignie stany i z natarczywą żarliwością prezentuje swoje okaleczone szaloną ideologią i niedorzeczną hipokryzją wnętrze."

Alicja Muller, Ze wstrętu i gniewu zrodzony [w:] Gazeta Teatralia, Shakespeare Daily, nr. 4, 07/08/2015

 

Premiera spektaklu odbyła się podczas 19 Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Ryszard. Ciało z gniewu otrzymał nagrodę redaktorów gazety teatralnej Shakespeare Daily - ZŁOTĄ CZACHĘ - dla najlepszego spektaklu w Nurcie OFF 19 Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.  

 

Koncept, choreografia, wykonanie: Piotr Mateusz Wach / Muzyka: Bartosz Zakórski / Grafika: Przemek Jeżmirski / Premiera: 04.08.2015, Teatr w Oknie / Realizacja w ramach Nurtu OFF, 19 Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku / Czas trwania: 50 min, bez przerwy

 

RECENZJA SPEKTAKLU AUTORSTWA ALICJI MULLER: kliknij tu

 

bottom of page