top of page

PIOTR MATEUSZ WACH

aktor.tancerz.performer.visualartist

Tancerz, aktor, performer, instruktor fitness, pedagog tańca. Tancerz Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK (2015 - 2017), absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (2015) oraz krakowskiego Lart Studio (2009). Obecnie freelancer i twórca niezależny. 

W ciągu ostatnich lat stworzył 11 autorskich spektakli teatru tańca oraz zagrał w 11 spektaklach w reżyserii i choreografii artystów polskich i zagranicznych (w tym m.in.: Anny Piotrowskiej, Cecilii Moisio, Briana Michaelsa czy Mikołaja Mikołajczyka). Współpracuje także z polsko-niemieckim kolektywem inter:ference, z którym stworzył spektakle Heimsuchung/Nawiedzenie (2012), Operculum (2013) oraz Jetzt|Teraz (2014). Był także asystentem reżysera Błażeja Peszka w spektaklu dyplomowym Wydziału Teatru Tańca zatytułowanym Superbohaterów10/9 (2015).​

 

Jako performer/freelancer rozwija swoją karierę solową. W ciągu ostatnich trzech lat stworzył Tryptyk Ciała; trzy solo-spektakle/performanse, w których podejmuje temat ikonizacji ciała w kontekście współczesnej kultury i społeczeństwa. Spektaklem zamykającym tryptyk jest Święto wiosny, które stworzył we współpracy z islandzką artystką Heleną Jónsdóttir (2015). Jego następny spektakl Ryszard. Ciało z gniewu (2015), którego premiera miała miejsce podczas XIX Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, otrzymał nagrodę „Złotej Czachy”  za najlepszy spektakl w Nurcie OFF XIX Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Natomiast w spektaklu-instalacji RYLE.metamorfozy (2016), który był zwieńczeniem jego programu stypendialnego, poruszył temat wrażliwości górników oraz podsumowował swoją sześcioletnią obecność na Śląsku.

 

Prężnie działa w dziedzinie performance art’u. Jego pierwszymi osiągnięciami są shaved.01 (2012) zaprezentowany w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, oraz Horse Riding (2013) stworzony we współpracy z Jozefem Fručkiem. Jego najważniejszy performans ja_gruby (2014), traktujący o kanonie i ideałach współczesnego piękna, został zauważony i doceniony, a jego prezentacje na festiwalach zawsze wywołują burzliwą dyskusję na temat wizerunku ciała. W listopadzie 2014 roku rozpoczął współpracę z Przemkiem Jeżmirskim i nad wielopłaszczyznowym projektem Transfer (2014), który jest serią performansów długotrałych transmitowanych za pomocą streamingu w Internecie i na żywo wyświetlanych w galeriach sztuki. Artyści w 2015 roku pokazali się w m.in. Katowicach, Wiedniu oraz Warszawie (prezentacja wideo).

 

Laureat „Złotej Maski” w kategorii choreografia – prestiżowej nagrody teatralnej przyznawanej przez Marszałka Województwa Śląskiego (2013), laureat Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2015), oraz Stypendium Andrzeja Wełmińskiego Letniej Akademii Sztuk Wizualnych w Wenecji (2016)  a także polski reprezentant w konkursie SoloDuo2015 w Budapeszcie.

W kwietniu 2017 roku wraz z Jackiem Niepsujewiczem rozpoczął research na Islandii do projektu behawioralnego Project:Life, który opiera się na doświadczeniu długotrwałej i ekstremalnej zmiany warunków życia. W ramach poszukiwań przez najbliższe sześć miesięcy wraz z partnerem będzie podejmował się przeróżnych prac (w tym m.in. połowu krewetek, pracy w hotelu czy przedszkolu), zamieszka w 120 osobowej wiosce na krańcu świata, przemierzy pieszo Islandię oraz zejdzie w głąb aktywnego wulkanu. ​

bottom of page