top of page

Zagubieni w skórze

Spektakl Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej pt. „Zagubieni w skórze” to fizjologiczno-filozoficzna opowieść o głębokim doświadczaniu i poznawaniu siebie.

Kierunek zagubienia pokazuje chęć odnalezienia odpowiedzi na pytania: czym jestem i co stanowi mnie, a co za tym idzie – kim jestem? Znamy siebie tylko na powierzchni, ślizgamy się po wierzchu swojego jestestwa. Zagubieni, zabiegani, obcy dla samych siebie – po prostu nie znamy się dobrze. Nie mamy czasu wsłuchiwać się w potrzeby naszego ciała, które ma swoją wrażliwość, inteligencję i potrzeby.


W kolejnym spektaklu po „democratic body” CIAŁO staje się bohaterem spektaklu Piotrowskiej. Skóra staje się pewną umownością, ochroną, parasolem, trampoliną. Znamy tylko swoje odbicie lustrzane, obcy jest nam dotyk samego siebie. Pokochać siebie, szanować, nie oszukiwać. Obecność i szersze poznanie siebie – swojego ciała, powoduje lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie innych, drugich, tych samych ciał.

(...) tym razem wątki fizjologiczne zdecydowanie dominują nad kulturowo-filozoficzną interpretacją, co w tym przypadku działa znacząco na korzyść przedstawienia. W Zagubionych w skórze Piotrowska rezygnuje z posługiwania się ciałem jako narzędziem służącym kreacji jakiegoś świata. W taneczno-dźwiękowych obrazach zaprojektowanych przez choreografkę na plan pierwszy wysuwa się materialna, konkretna obecność ciał. Ciał, które pogrążone są nie tyle w tańcu, co w nieustannym ruchu, ściśle sprzężonym z rytmem ostrej, elektronicznej i mechanicznej muzyki Michała Mackiewicza. (…)
Moje ciało jest świątynią
, Magdalena Figzał, 23 listopada 2015, www.teatralny.pl

Koncept, choreografia: Anna Piotrowska / kreacja i wykonanie: Angelika Tomasiak, Szymon Dobosik, Jacek Niepsujewicz, Artur Bieńkowski, Alexey Torgunakov, Piotr Mateusz Wach / Muzyka: Michał Mackiewicz / Kostiumy: Adam Królikowski / Światła: Paweł Murlik, Michał Wawrzyniak, Dastin Greczyło / Premiera: 05.11.2015, Bytom, Teatr Tańca i Ruchu Rozbark / czas trwania: 75 min

bottom of page